[ ? ]
16/11/2018 2:00 pm
Ballina / Këshilla+

Këshilla+

Arsyet pse duhet të konsumoni vaj ulliri çdo mëngjes!

Vaji i ullirit nuk përdoret vetëm në kuzhinë, por edhe në mjekësi, farmaci apo për higjienën personale. Ajo çka e bën vajin e ullirit një super ushqim është niveli i lartë i yndyrave mono të pangopura, sidomos acidit oleik dhe antioksidues të ndryshëm. Për shkak të përfitimeve të shumta që …

Më shumë

Gjërat që duhet të keni parasysh kur u jepni fëmijëve ilaçe!

Gjatë përdorimit të medikamenteve duhet të keni parasysh se: Duhet të pyesni gjithmonë mjekun në lidhje me medikamentet që duhet të mbani në shtëpi dhe mënyrën e përdorimit të tyre. Për shembull paracetamoli mund të merret edhe pa ngrënë ushqim ndërsa ibubrofeni jo. Ndiqni gjithmonë edhe udhëzimet e fletës shoqëruese …

Më shumë

Ky është ritmi ideal i zemrës për moshën që keni!

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim (të quajtur “pushimi i zemrës”) dhe gjatë ushtrimit (të quajtur “frekuenca e zemrës”). Shpesh herë matja e ritmit të zemrës bëhet me aparate automatike ose në mënyrë manuale. Më poshtë …

Më shumë

Ja se si ta eleminoni aromën e keqe të vaginës!

Kaq shumë djersë mund të bëhet shkak për t’u ndjerë në siklet gjatë aktiviteteve tuaja të përditshme, sepse për dreq edhe mund të shfaqet përtej pantallonave dhe jeta vetëm sa bëhet më e vështirë, në një periudhë kur ju duhet të ishit duke shijuar lirinë tuaj. Por e rëndësishme është …

Më shumë

Thonjtë i lyeni çdo ditë, por a e dini se…..

Të gjitha femrat pëlqejnë të bëjnë manikyr pra të lyejnë thonjtë ti zbukurojnë ato mirëpo askush nuk e di se sa i rrezikshëm është llaku i thonjëve, për shkak të përbërësve kemikal që ka, të cilët shkaktojnë dëme të mëdha brenda jashtë trupit tonë. Llaqet më të popullarizuara në botë përmbajnë një …

Më shumë