[ ? ]
18/10/2018 3:58 pm
Ballina / Këshilla+ (page 20)

Këshilla+

Maskë e shkëlqyer për rrudha!

Maskat e thjeshta që përgatisim në kushte shtëpie ,janë shumë të mira për fytyrën. Maska e sotshme është një maskë e cila përbërës kryesor ka kakaon. Kjo maskë ndihmon në parandalimin e rrudhave si dhe I jep fytyrës shkëlqim gjithashtu dhe e hidraton. Përbërësit: •1 avokado •2 lugë gjelle kakao …

Më shumë

Vaji i ullirit dhe lëngu i limonit përzierje e shkëlqyer!

Vaji i ullirit  njihet për të mirat e tij,por kombinimi me lëngun e limonit është një armë  e fuqishme për të luftuar viruset dhe bakteriet duke i dhënë energji trupit tuaj. Gjithashtu, pastron organizmin nga toksinat dhe ndihmon në largimin e rrathëvë të zinj që krijohen nën sy. Është një recetë …

Më shumë

Maska e shkëlqyer për aknet!

Maskat e njohura për heqjen e akneve janë të shumta.Një ndër to është dhe maska me sodë,uthull dhe mjaltë. Përbërësit: -Sodë buke -Uthull molle dhe -Mjaltë Përzieni një lugëçaji uthull molle me dy lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji sodë buke. Pasi të keni përftuar një masë kremoze, lyeni …

Më shumë

Ulni kolesterolin me këto ushqime!

Trupi i njeriut kërkon kolesterol në nivele të caktuara për t’i rregulluar dhe për t’i ndërtuar qelizat. Kolesteroli në trup vjen nga dy burime, nga ushqimi që hani dhe kolesteroli i prodhuar natyrshëm nga mëlçia dhe organet e tjera. Ja disa ushqime që ndikojnë në uljen e kolesterolit. Fasulja e …

Më shumë

Maskë e shkëlqyer për fytyrë,magjia e bukurisë femërore!

Mjalti ka veti antibakteriale, ndërsa kanella stimulon qarkullimin dhe ndihmon për ta bërë lëkurën tuaj më rrezatuese. Maska me mjaltë dhe me kanellë është një nga maskat më të mira për fytyrën. Përbërësit: -1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji pluhur kanelle Përzieni të dy përbërësit dhe aplikojeni në fytyrë të …

Më shumë

Të mirat e brokolit!

Brokoli është shumë i pasur me kripëra minerale si :kalcium, hekur, fosfor dhe potas, vitamin C, B1 dhe B2, si dhe fibra ushqyese. Brokoli përmban një subtancë sulforafan që jo vetëm  parandalon rritjen e qelizave kancerogjene, por ndalon edhe procesin e ndarjes qelizore që rrjedhimisht çon në vdekje qelizore. Sulforafani mbron …

Më shumë

Disa të reja për kungulleshkat!

Për vite me radhë janë bërë studime të shumta në Florida,ku janë realizuar studime epidermiologjike në mbi 15 000 persona, të cilëve iu kërkua të bashkëpunonin duke ngrënë sasi të mëdha kungulleshkash. Pas disa viteve u pa se hasja e tumorit në mushkëri tek duhanëpirësit ishte më e ulet me 30 % në krahasim …

Më shumë

Konsumimi i boronicave,i rëndësishëm për shëndetin tuaj!

Boronicat janë fruta me vlera të larta ushqyese për njeriun.  Ato janë mjaft të pasura me antioksidant, vitamina,fibra etj. Përfitimet nga boronicat janë te vlefshme për gjithë organizmin, ku sipas studimeve të fundit boronicat ndihmojnë në  sistemin kardiovaskular, imunitar,nervor,ndihmojnë në kujtesë, në qartësimin e shikimit etj. Boronicat janë një burim …

Më shumë

Konsumoni arra,për zemër të shëndetshme!

Konsumimi I arrave është një nga studimet më të rëndësishme që janë duke  u bërë kohët e fundit. Arra është e njohur për trajtimin e shumë sëmundjeve. Një ndër to është dhe shëndeti I zemres. Arrat e papërpunuara janë një aleati pazëvendësueshëm i zemrës. Ato janë të pasura me sasi …

Më shumë

Pija magjike për humbje në peshë!

Ka shumë lloje pijesh të pregatitura në kushte shtëpie që na ndihmojnë të biem në peshë. Pija e cila quhet dhe si “pija e mrekullisë”arrin të shkrijë dhjamrat shumë shpejt. Ja sit a përgatisni atë: -1 lugë kanellë -1/2 leng limoni -2 lugë mjaltë Hidhni të tre përbërësit në një …

Më shumë

Qumështi, ilaçi më i mirë për sëmundjet e kockave!

Pirja e  një gotë qumështi në mëngjes do të thotë që ke pirë ilaçin për mbrojtjen nga dhjetëra sëmundje. Studimet e shumta që janë  bërë në vende të ndryshme të botës kanë, arritur në përfundimin se pirja e qumështit ka shumë efekte pozitive për trupin e njeriut. Të parandalosh osteoporozën, …

Më shumë

Maskë për akne dhe shenjat në fytyrë!

Kosi përmban shumë vitamina dhe minerale që ushqejnë dhe rigjenerojnë lëkurën. Maska në vazhdim është shumë e mirë për fytyrat me probleme,sidomos për ato me akne. Kosi ka veti anti-bakteriale, të cilat ndihmojnë në eliminimin e të gjitha puçrrave, njollave dhe papastërtive që gjenden  në lëkurë. Përbërësit: -1 lugë kos …

Më shumë

Maskë e shkëlqyer për thinjat!

Flokët e thinjur,janë një problem jo vetëm për njerzit në moshë por dhe për shumë të rinj.Flokët e thinjura nuk kanë aspak lidhje me moshën. Në qoftë se vini re disa fije të bardha ose gri në flokët tuaj do të thotë se folikulat e flokëve nuk po prodhojnë më …

Më shumë

Maskë e shkëlqyer për flokët!

Maskat natyrale pa dyshim se janë maskat më të mira dhe të shëndetshme për rritjen e flokëve. Një ndër to është maska me banane. Perberesit: •1 banane •1 vezë •1 lugë gjelle mjaltë dhe •1/2 filxhan birrë Vendosni të gjithë përbërësit e mësipërme në një blender dhe përzierje mirë. Aplikoni …

Më shumë

Maska përfekte për fytyrë me njolla!

Kemi shumë maska të njohura për trajtimin e pikave të zeza. Një ndër to është dhe maska me qumësht pluhur. Përbërësit: • 1 lugë gjelle qumësht pluhur •1 lugë gjelle mjaltë dhe •1 lugë gjelle lëng limoni Përziejini bashkë përbërësit dhe përhapeni në fytyrë  për rreth 10 minuta. Shpërlajeni fytyrën …

Më shumë