[ ? ]
18/10/2018 4:51 pm
Ballina / Këshilla+ (page 30)

Këshilla+

Disa gjëra që duhet ti bëjë çdo nënë.

Cdo mama kete vit te ri duhet ti leje pak kohe vetes se saj. Disa gjera qe cdo nene e re duhet te beje: 1.Merrni me shume kohe per veten tuaj. 2.Flini me shume. 3.Beni dushe te gjata qe te clodhni dhe mendjen. 4.Kini durim 5.Dilni me shume me shoqet. …

Më shumë

Sallate e shpejte me oktapod.

Pëbërësit: 1 oktapod (1 kg) ▪ 2 patate ▪ 1 gjethe dafine ▪ gjysmë kokrre qepë ▪ 1 fije selino ▪ 1 karotë ▪ 1 lugë uthull ▪ kripë ▪ majdanoz ▪ 3 lugë vaj ulliri Përgatitja: Vini në zjarr një enë plot me ujë me gjethen e dafinës, një …

Më shumë

3 vende perfekte ku mund te kaloni Shen Valentinin.

Amalfi Coast Itali. Ky vend eshte perfekt per muajin e mjaltit gjithashtu dhe per pushime te tjera romantike. Shkembinjte  me ngjyra, deti i paster dhe rera e nxehte e bejne me terheqes per turistet. Gjithashtu shume e pelqyer ne kete zone eshte vera italiane dhe limoncello. 2. Lugina Napa, Kaliforni. …

Më shumë

Caji jeshil per humbje ne peshe.

  Caji jeshil eshte i pasur me antioksidant te fuqishem te cilet e zvogelojn shtypje e gjakut dhe ndikojn pozitivisht ne shendetin e zemres. Studimet e bera tregojne se konsumimi i ekstraktit nga caji jeshil rrit rezistencen deri ne 24%. Antioksidanti natyral nga caji jeshil ndihmon ne shkrirjen e dhjamit nga …

Më shumë

Portokalli dhe vlerat ushqyese.

Nje nga frutat me te shijshme dhe me te shendetshme eshte dhe fruti i portokallit. Portokallet garantojne nje vitalitet ne trupin e njeriut gjate sezonit te dimrit duke rregulluar sistemin tretes. Portokalli njihet per shume vlera ushqyese ja disa prej tyre: Ne portokalle ka mbi 85% uje per 100 gr …

Më shumë

Mrekullite e sheges.

Shega eshte frute shume e vlefshme per organizmin e njeriut. Lengu i sheges permban mesatarisht 12 % sheqer, acide organike, pektine,dhe eshte nje nga te paktat fruta e cila ka vitaminat A,B,C,D,E. Lengu dhe vaji i nxjerre nga farat e saj eshte nje antioksidant i fuqishem. Vetem 30 minuta pas …

Më shumë

Grejpfruit per humbje ne peshe.

Ushqim i shendetshem do te thote nje kombinim i ushqimeve te nevojshme per te mirembajtur shendetin tuaj me sa me shume energji dhe te ndjeheni mire. Ka lloje te ushqimeve qe jane te dobishme per trupin tuaj dhe ju  ndihmojn te bini ne peshe brenda nje perjudhe te shkurter. Hulumtimet …

Më shumë

Perfitimet e Aloe Veres!

Aloe Vera eshte  nje  shkurre shtatshkurter qe vetem mbine kur kultivohet, eshte e njohur gjeresisht per te lehtesuar djegien nga dielli dhe per të  sheruar plaget. Por a e dini  se aloe vera mund te perdoret per shume me teper se lehtesim djegien nga dielli dhe dekore shtepiake? Xheli i aloe …

Më shumë

10 yje të fitnessit që duhet patjetër ti ndiqni në Instagram

@CHRISTMASABBOTT @BLOGILATES @MSJEANETTEJENKINS @EMILYSKYEFIT @FOLLOWTHELITA @GETBODIEDBYJ @LYZABETHLOPEZ @MASSY.ARIAS @ESTELLEARCHER @MICHELLE_LEWIN_ Këto janë disa nga yjet e fitnessit që duhet të ndiqni patjetër në Instagram për t’ju frymezuar dhe për të marrë këshilla si të qëndroni të shëndetshëm dhe të dobësoheni gjithashtu.

Më shumë

Keshilla bukurie

-Masazhoni fytyren me kos dhe me sheqer ne menyre rrethore dhe te ngadalte per 5 minuta. Shperlajeni fytyren me uje te vaket! -Nëse keni një nuancë kafe në flokët tuaj dhe nuk keni ngjyre per te lyer ato ,merrni pak rozmarine me 2 luge caj te zi   dhe dy …

Më shumë

Si ta parandalojme diabetin e tipit 2

Diabeti eshte semundje qe ka prekur shumicen e njerezve ne mbare boten. Mënyra e vetme për të parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje është duke u ushqyer shëndetshëm, duke kryer aktivitet fizik dhe duke shmangur disa zakone të këqija, si pirja e duhanit apo alkoolit, shkruan shendeti.com. Ja disa menyra per …

Më shumë

Perfitimet e vajit te rozmarines

Përfitimet shëndetësore të vajit te rozmarines . Vaji i rozmarines  është përdorur shpesh për  dhimbje barku, kapsllëk ,higjiene orale,lekuren, floket,problemet me frymemarrjen etj… Vaji esencial i rozmarines perdoret dhe si stimulues oreksi shume i mire.  Për më tepër, hulumtimet e fundit tregojne se vaji esencial i rosmarines perdoret dhe per …

Më shumë