[ ? ]
18/10/2018 3:57 pm
Ballina / Këshilla+ (page 5)

Këshilla+

Si u rezikohet jeta bebeve nese flejn ne kete menyre

-Sipas një studimi të publikuar në revistën mjekësore ‘Pediatric’s, shumica e nënave ende nuk janë duke i vendosur bebet në gjumë në shpinat e tyre – pozicion i cili është tejet i sigurt për bebet dhe i ulë rreziqet e vdekjes nga SIDS-i apo nga shkaktarët tjerë të vdekjes që …

Më shumë

Pija që dëmton veshët!

Sipas një studimi kanadez, konsumi i përditshëm i kafeinës bllokon rekuperimin e veshëve nga dëmtimi i përkohshëm që mund të kenë pësuar pas një nate të kaluar duke dëgjuar muzikë me volum të lartë. Veshët zakonisht marrin 72 orë për t’u shëruar nga zhurma e madhe dhe sipas kërkuesve shkencorë …

Më shumë

A shkakton kancer proshuta?

Dilema ekzistenciale e ditëve të sotme është transformuar nga “Të jesh apo të mos jesh” në diçka të ngjashme “Të hash apo mos të hash”. Zakonisht kjo dilemë ndodh në ushqimin e mëngjesit. Vezët përshembull, për një kohë të gjatë u konsiderua si jo të shëndetshme pasi kishin shumë kolesterol, …

Më shumë

Si e rrezikon organizmin ushqimi i “fast food”-it!

Një studim i Universitetit të Suonsit (Uells) ka treguar se konsumi i shumë ushqimeve të “fast food”-it rrit rrezikun e prekjes nga kanceri, pasi hamburgerët e sanduiçët dëmtojnë qelizat e gjakut. Gjithashtu, njerëzit që nuk marrin mjaftueshëm antioksidantë, që gjenden në frutat e perimet e freskëta, prodhojnë rruaza të kuqe …

Më shumë