[ ? ]
16/10/2018 12:27 pm
Ballina / Kuriozitete (page 20)

Kuriozitete

Njihuni me 12 gratë më të pasura në botë!

Sot ka përafërsisht 2.400 miliarderë në botë, dhe rreth 12 për qind e tyre janë gra me një pasuri prej 930 miliardë dollarësh. Kur përmenden gratë më të pasura, ajo që na shkon menjëherë në mendje është ndonjë aktore, modele, apo grua e ndonjë biznesmeni të pasur, por këto janë …

Më shumë

Nëse bëheni me nerva kur dëgjoni njerëzit që hanë, atëherë vuani nga ky çrregullim nervor!

Njerëzit që urrejnë tinguj specifik, vuajnë nga çrregullimi nervor i quajtur “misofonia”. Ky nocion është shpikur nga neurologu Pawel Jastreboff dhe shkencëtarja Margaret Jastreboff e në gjuhën shqipe mund të kuptohet si “urrejtje e tingujve”. Simptomat më të shpeshta se vuani nga ‘misofonia’ janë kur zemëroheni nga tingujt e lëvizjes …

Më shumë

Studim i ri: Kafja zgjat jetën!

Në studimin më të madh të këtij lloji, realizuar ndonjëherë, shkencëtarët analizuan të dhënat e gjysmë milioni njerëzve nga dhjetë shtete europiane për të zbuluar efektin e kafesë në shtimin e jetëgjatësisë… Kokrra magjike e kafesë; shumë njerëz i shpëton nga gjumi i mëngjesit dhe tani, me shumë gjasa, të …

Më shumë

Ja 21 sëmundjet që na transmetojnë kafshët

Në muajin korrik pati disa raste sëmundjesh me leprozë në Florida dhe, megjithëse ende nuk janë vërtetuar, ekzistojnë dyshime se një rol të rëndësishëm në përhapjen e saj e kanë luajtur kafshët. E dinit se kafshët mund të na transmetojnë shumë sëmundje? Jo? Ja, disa prej të cilave duhet të …

Më shumë

Ushqimet që shkaktojnë kancerin!

Dr.Detina Zalli: – Mënyra perëndimore e të ushqyerit apo “dieta mish-ëmbëlsira”, siç quhet shpesh, karakterizohet nga marrja në sasi të larta e mishit të kuq, ëmbëlsirave dhe sheqernave, ushqimeve me yndyrë dhe drithërave të përpunuara, sasive të larta të qumështit dhe nënprodukteve të tij, pijeve të gazuara dhe plot sheqer …

Më shumë

Ja çka i ndodhi Luanës gjatë pushimeve!

Të premten, bukuroshja Luana Vjollca nisi pushimet. Kësaj rradhe nuk shkoi larg por në Santorini të Greqisë sipas të gjitha gjasave, bashkë me personin e zemrës. Megjithatë, ky pushim nuk ka qenë i tillë në plot kuptimin e fjalës. Luana është sëmurë dhe si rrjedhojë është dashur të kujdeset më …

Më shumë

Ndryshojnë planet: Kënga e re e Erës…

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi, tashmë e kthyer në një prej zërave më të pëlqyer të muzikës botërore së shpejti do të publikojë edhe projektin e saj më të ri në bashkëpunim me superyllin e hip hopit, French Montana. Por ndryshe nga sa pritej, publikimi i këngës së re, e cila …

Më shumë

Dafina në krah të Noizyt!

Marrëdhëniet midis reperit Rigels Rajku – Noizy dhe këngëtares Dafina Zeqiri ka tash e një kohë që janë ngrohur dukshëm. Vitin e kaluar, dyshen e kemi parë bashkë edhe në koncerte teksa nuk kanë munguar as vizitat në ‘konak’ të njëri-tjetrit. E ndonëse në Amerikë dhe këtë vit pa asnjë …

Më shumë