[ ? ]
16/10/2018 12:30 pm
Ballina / Lajme (page 20)

Lajme

Trump emëron zëdhënësin e Shtëpisë së Bardhë

Presidenti i sapozgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, njoftoi se ka përfunduar së formuari ekipin e tij të komunikimit, duke bërë zëdhënësin aktual të partisë republikane zërin e Shtëpisë së Bardhë dhe të administratës së tij të ardhshme. Sean Spicer u emërua zëdhënës i ekzekutivit dhe do të ngarkohet gjithashtu me …

Më shumë

“Një supervit” për presidentin rus?

Viti 2016 shihet prej presidentit rus si vit i sukseshëm, sidomos lidhur me politikën e jashtme. Viti që po lëmë pas shihet prej ekspertëve dhe mediave perëndimore si “një supervit” për presidentin rus, Vladimir Putin. Ky ishte një vit pa tronditje për rusët, po të mos kishte qenë atentati ndaj …

Më shumë

Australi: Arrestohen 5 të dyshuar për planifikim të sulmeve

Policia e Australisë thotë se i ka arrestuar pesë vetë, të dyshuar se kishin planifikuar një varg të sulmeve me bomba në Ditën e Krishtlindjeve, thanë sot zyrtarët. Të dyshuarit ishin inspiruar nga grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), dhe kishin planifikuar sulme në stacionin e trenit në Melburn dhe në …

Më shumë

Interneti do të ndërpritet në të gjithë botën për 24 orë

Interneti në gjithë botën do të ndërpritet për 24 orë brenda vitit 2017, ka parashikuar një ekspert i sigurisë. Çdo dhjetor sjell parashikime të reja për vitin që do vjen, por pretendimet se në vitin 2017 interneti do të ndërpritet plotësisht për 24 orë ka gjasa që të bëhen realitet. …

Më shumë

Përforëcohet aktiviteti diplomatik, a bisedohet për koalicionime?!

Përforëcohet aktiviteti diplomatik, udhëhiqen bisedime për koalicionime të mundshme. Votimi  të dielën në Tearcë do të tregojë se kujt do ti jepet mandati për formim të qeverisë. VMRO-DPMNE mbetet në qëndrimin se do ta bojkotojnë votimin me 25 dhjetor dhe nuk do ti pranojnë rezultatet zgjedhore. LSDM është e sigurtë …

Më shumë

BORXHI I QYTETARËVE AFROHET NË 3 MILIARDË EURO!

Për një vit është rritur borxhi i amvisërive për 140 milionë euro. Sipas të dhënave të Bankës Popullore të Maqedonisë, deri në fund të gushtit borxhi i kredive të qytetarëve në banka ka arritur vlerën prej 2 miliardë e 57 milionë euro, shkruan gazeta KOHA. Në vitin e kaluar në …

Më shumë

Kush do ta zëvendësoj Thaçin në PDSH

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi para një ore lajmëroi se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga kreu i PDSH-së. Edhepse Thaçi më llogaritej si figurë e harxhuar politike, ai prap ishte e vetmja figurë e cila kohët e fundit ishte e njohur në PDSH. Mëgjithatë dilema është se kush do …

Më shumë

Uashingtoni hap gojën dhe porosit Gruevskin: Mbaj gojën, se e teprove

Stejt Departamenti Amerikan ka shprehur shqetësim për shkak të gjendjes së tensionuar në Maqedoni pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat u mbajtën më 11 dhjetor dhe u ka bërë thirrje liderëve partiak që të ndalojnë me retorikën negative, njofton Portalb. “Jemi të shqetësuar për shkak të zmadhimit të tensioneve …

Më shumë

Ky është zëvendësuesi i Zaevit

Në seancën e sotme të këshillit të komunës së Strumicës, kryetari aktual i kësaj komune, Zoran Zaerv ka deklaruar se kjo do të jetë seanca e fundit që ai merr pjesë si kryetar komune. Para këshilltarëve, ai tha se për shkak të largimit në një funksion tjetër, emërohet zëvendëskryetari i …

Më shumë

Shkon në 80 euro çmimi për bojkotim të votimit në Tearcë

Rivotimi i së dielës në Tearcë të Tetovës nuk pritet që ta ndryshojë shumë gjendjen, nëse merren parasysh numrat, ndërsa formimi i Qeverisë mbetet pika kryesore rreth së cilës do të bëhet zgjidhja apo rëndimi i krizës politike në Maqedoni në ditët në vijim. Mirë do të jetë, thonë pjesëmarrësit …

Më shumë