[ ? ]
16/11/2018 2:15 pm
Ballina / Lajme (page 40)

Lajme

Kurc: Jam shumë i lumtur që Maqedonia organizoi zgjedhje korrekte

Bruksel, 12 dhjetor 2016 (ShkurtShqip) – Ministri i Punëve të Jashtme i Austrisë, Sebastian Kurc, i cili sot me kolegun e tij hungarez dhe austriak Peter Siarto dhe Karl Erjavec, në Bruksel organizoi mëngjes pune të Këshillit të BE-së me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki, në …

Më shumë

Pse nuk ndalet ‘ostalgjia’ e shqiptarëve?

ALBANIA. Ksamil. 1990. Pas publikimit të sondazhit të OSBE për të kaluarën komuniste në Shqipëri, shumëkush thotë se është ndjerë i shokuar se përse njerëzit e duan sërish atë regjim. Ambasadori i OSBE, Bernd Borshard tha se një gjë e tillë ka ndodhur edhe në Gjermani. “Rezultatet kanë qenë të …

Më shumë

Pse nuk ndalet ‘ostalgjia’ e shqiptarëve?

ALBANIA. Ksamil. 1990. Pas publikimit të sondazhit të OSBE për të kaluarën komuniste në Shqipëri, shumëkush thotë se është ndjerë i shokuar se përse njerëzit e duan sërish atë regjim. Ambasadori i OSBE, Bernd Borshard tha se një gjë e tillë ka ndodhur edhe në Gjermani. “Rezultatet kanë qenë të …

Më shumë

Kur do të formohet qeveria e re? Ja afatet ligjore dhe kushtetuese!

Sipas nenit 63 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, përbërja e re e Kuvendit të Maqedonisë do të mbajë mbledhje konstituive më së voni 20 ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve. Mbledhjen konstituive e thirr kryetari i Kuvendit nga përbërja paraprake. Nëse seanca nuk caktohet në afatin e paraparë, deputetët grumbullohen …

Më shumë

Këto janë procedurat dhe afatet për formimin e Qeverisë në Maqedoni

Mbledhjen konstitutive, sipas nenit 63 të Kushtetutës, e thirr kryetari i Kuvendit nga përbërja e kaluar. Në rast se nuk thirret mbledhja në afatin e paraparë, atëherë deputetët mblidhen vetë dhe konstituojnë Kuvendin në ditën e 21-të pas zgjedhjeve. Sipas nenit 90 të Kushtetutës, kryetari i Republikës është i obliguar …

Më shumë

BEN BLUSHI PËR ZGJEDHJET NË MAQEDONI: “JANË FILLIMI I FUNDIT”

Ish deputeti i PS dhe tani liderii LIBRA, Ben Blushi është prononcuar për zgjedhjet bne Maqedoni, mes tjerash ai ka thënë: “Zgjedhjet në Maqedoni nuk kanë fitues.Të gjitha partitë tradicionale kanë humbur. Nuk janë zvogluar si maqedonas, as si shqiptarë por si të vjetër. Kjo do të thotë, se në …

Më shumë

EKSKLUZIVE:Humbës ishin SHQIPTARËT!?

Zgjedhjet që u mbajtën dje, më 11 dhjetor në Maqedoni treguan një rezultat të zbehtë të partive shqiptare për shkak të jokooperimit të tyre. Por, ky jokooperim mes tyre duket edhe në deklaratat që dhanë ato fill pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kështu, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti para gazetarëve tha se …

Më shumë

Këta janë deputetët shqiptarë në Parlamentin e ri të Maqedonisë

NJËSIA ZGJEDHORE 1 BDI: Artan Grubi BESA: Zeqirija Ibrahimi NJËSIA ZGJEDHORE 2 BDI: Ejup Alimi BESA: Afrim Gashi NJËSIA ZGJEDHORE 5 BDI: Agim Shaqiri Aleanca për Shqiptarët: Syrija Rashidi NJËSIA ZGJEDHORE 6 BDI: Ali Ahmeti, Talat Xhaferi, Shpresa Hadri, Branko Manajlovski, Xhevat Ademi dhe Mirsade Emini-Asani (Merita Mustafai, e shtata …

Më shumë

Këta janë deputetët shqiptarë në Parlamentin e ri të Maqedonisë

NJËSIA ZGJEDHORE 1 BDI: Artan Grubi BESA: Zeqirija Ibrahimi NJËSIA ZGJEDHORE 2 BDI: Ejup Alimi BESA: Afrim Gashi NJËSIA ZGJEDHORE 5 BDI: Agim Shaqiri Aleanca për Shqiptarët: Syrija Rashidi NJËSIA ZGJEDHORE 6 BDI: Ali Ahmeti, Talat Xhaferi, Shpresa Hadri, Branko Manajlovski, Xhevat Ademi dhe Mirsade Emini-Asani (Merita Mustafai, e shtata …

Më shumë

Reuters: Pse Gruevskit i duhen shqiptarët

“Partia e drejtuar nga Nikolla Gruevski ka fituar 37.96 për qind të votave, ndërsa Zoran Zaev 36.65 për qind, referuar rezultateve që komisioni i zgjedhjeve ka publikuar bazuar në numërimin e rreth 98 për qind të votave”. Kështu shkruan agjencia e njohur Reuters pas zgjedhjeve në Maqedoni. Reuters thekson se …

Më shumë

Një pistë për forminin e qeverisë së mundshme ?!

Pas përfundimit të zgjedhjeve  ku  LSDM-ja  ka marrë  428.683,  që i bie 49 deputet dhe BDI-85.774, me 10 deputet  dhe LR-PDSH-ja me 3 deputet mund të bëhet një qeveri e mundshme dhe më pak stabile sipas disa ekspertëve. Një koalicion mes  VMRO-së me 51 deputet dhe BDI-s 10 deputet që i bie 61 …

Më shumë

Statistika: Ja sa është numri i fletëvotimeve të pavlefshme!

Dalin statistikat e fundit te KSHZ, Numri i përgjithshëm i zgjedhësve të regjistruar në Listën zgjedhore: 1.784.416Numri i përgjithshëm i vendvotimeve: 3.524Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të vlefshme: 1.141.871Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të pavlefshme: 37.505 SHPËRNDAJE Facebook Twitter Artikulli paraprakMot i ndryshueshëm, më ftohtë dhe me erë

Më shumë

Ja vendbanimet shqiptare që i dhanë me shumic vota LSDM-së

Ashtu edhe siç pritej, LSDM ka arritur të marrë vota të shumta në vendbanimet e pastra shqiptare. Në Studeniçan, LSDM ka marrë 2515 vota dhe ka dalë partia e parë me vota të fituara në këtë vendbanim, shkruan gazeta KOHA. Në Saraj, partia e Zaevit ka fituar 2951, ose partia …

Më shumë