[ ? ]
18/10/2018 3:57 pm
Ballina / Lajme (page 5)

Lajme

Akuzat e Trump për Obamen!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara,Donald Trump ka akuzuar ish presidentin,Barack Obama se ka përgjuar zyrën e tij në New York gjatë fushatës zgjedhore. Ende nuk ka asnjë dëshmi për çështjen në fjalë. “E tmerrshme!Sapo e morra vesh se Obama ‘më ka përgjuar’ në  Trump Tower, para fitores në zgjedhje. S’ka …

Më shumë

Lidhja e George Bush me Michelle Obama!

Flet për herë të parë ish presidenti amerikan George W Bush  për mardhënien e tij me ish zonjën e parë Michelle Obama dhe për afeksionin e tij që ka  për  të. Ai ka  folur në një intervistë televizive duke  thënë se ndihet  tepër i afërt me zonjen dhe se vetem …

Më shumë

Aksidenti në Kinë,10 të vdekur!

Autobusi i cili mbante 47 persona u aksidentua me një kamion i cili po transportonte çimento  pranë një tuneli në qytetin Lincang në provincën Yunnan në jugperendim të Kines! Sipas një deklarate nga zyra e shtypit e qeverisë Lincang , kamioni me dy persona u largua nga rruga dhe autobusi …

Më shumë

Flakë në kullën Trump!

Në orët e para të mengjesit te sotëm një  apartament në Kullën Trump, u përshkua nga flakët. Shpërthimi  ka  ndodhur  rreth orës 4:30 të mëngjesit në katin e 47-të të hotelit dhe zjarrfikëset e New York-ut mbërritën menjëherë në vendin e ngjarjes në Central Parth South. Sipas policisë  shkaku i zjarrit …

Më shumë

Bie ariu nga rrjeta teksa po transportohej për në Bangkok!

Ariu i zi  nga Azian i cili ishte duke u transportuar me helikopter në një rrjetë për në parkun  kombëtar të Prachin Buri, 100 milje në lindje të kryeqytetit Bangkok ,ra për vdekja aksidentalisht.Aktivistët  mbetën të tronditur nga vdekja e ariut të zi aziatik duke thënë se panë cdo gje para se ariu …

Më shumë

Tërmet në Turqinë juglindore!

Sipas agjensise qeveritare turke thuhet se Turqia është goditur nga një termet prej 5.5 ballë në pjesën juglindore të Turqisë. Tërmeti raportohet se ka  ndodhur në orën 14:07 sipas kohës lokale .Ende nuk dihet  nëse ka dëme materiale ose të lënduar. Ju kujtojme se tërmete të shumta kan  ndodhur në …

Më shumë

Mbani larg fëmijet nga pajisjet elektronike !Mund të shkaktojnë kancer!

Dr. Martin Blank nga Departamenti i Psikologjisë në Universitetin e Kolumbisë, i ka bashkuar një grup shkencëtarësh nga e gjithë bota të cilët janë duke bërë apel ndërkombëtar tek Kombet e Bashkuara për rreziqet e lidhura me përdorimin e pajisjeve të ndryshme që lëshojnë valë elektromagnetike, të tilla si celularët dhe Wi-Fi. Studime të …

Më shumë

Nokia 6 mahnit të gjithë !

Nokia 6 – smartphone i parë në bashkëpunim me kompaninë  finlandeze HDM Global , ka pasur më shumë se 250000 porosi për blerje online. E gjithë kjo është meritë e kompanisë finandeze HDM , e cila mori vendimin për t’u përqendruar fillimisht vetëm në tregun kinez, që aktualisht ka një numër të …

Më shumë

Pastroni mëlcinë me lëngun e panxharit!

Studimet e kohëve të fundit  kanë  treguar se vetëm një gotë lëng panxhari në ditë ul ndjeshëm presionin e lartë të gjakut. Sipas hulumtimit thuhej se presioni i lartë i gjakut ulej vetëm pas gjysmë ore që ishte konsumuar lëngu i panxharit. Ekspertët thanë se panxhari dhe lëngu i tij pengojnë …

Më shumë

Studimet e fundit për luleshtrydhet!

Luleshtrydhet janë padyshim një ndër frutat më të shijshme dhe më të kërkuara në treg. Si një ndër frutat më të rekomanduara për t’u ushqyer, luleshtrydhet përmbajnë vitaminë C më shumë se portokallet dhe në lashtësi janë përdorur për të pastruar sistemin e tretjes. “Luleshtrydhet janë mbrojtëse për zemrën, anti-inflamatore …

Më shumë

Mariah Carey në një lidhje të re!

Mariah Carey më në fund e ka konfirmuar lidhjen me të dashurin e saj Bryan Tanaka. Ndërsa të gjithë ishin mjaft të sigurt se diva e muzikës pop  takohej me valltarin e saj rezervë, ajo ende nuk i kishte bërë gjërat zyrtare. Gjatë një interviste  për  Associated Press,  Mariah ka thënë: …

Më shumë

Lëngu i limonit për zbardhjen e dhëmbëve!

Lëngu i limonit është një përbërës mjaft i mirë natyral, kundër njollave të verdha të shkaktuara sidomos nga pirja e duhanit, por edhe nga kafja. Limoni, si bikarbonat ka një efekt të fuqishëm zbardhues, por duke qenë acid ai mund të gërryej të gjithë smaltin nëse përdoret shpesh. Kështu që …

Më shumë

Së shpejti mund të blini makinën tuaj fluturuese!

Prodhuesi automjeteve fluturuese PAL-V ka filluar  zyrtarisht shitjen e modeleve të saj tregtare, “Liberty Pioneer” dhe “Liberty Sport”, makina e parë fluturuese në botë. “Pas vitesh përpjekjesh lodhëse, duke kaluar vështirësi teknike dhe çertifikimi, ekipi jonë arriti të krijojë një makinë fluturuese inovative, e cila konfirmohet me normat e sigurisë ekzistuese …

Më shumë