[ ? ]
16/10/2018 12:13 pm
Ballina / Këshilla+ / 5 Shenjat që trupi juaj po kërkon ndihmë!

5 Shenjat që trupi juaj po kërkon ndihmë!

Trupi ynë është një mekanizëm i përsosur ku shumë gjëra ndodhin në të njëjtën kohë. Dhe nganjëherë na jep shenja se nevojitet ndihmë e cila, nëse shpërfillet, mund të çojë në çështje shëndetësore.

Gjurma.com do të donte t’ju tregonte për disa sinjale që duhej të merrnim gjithmonë parasysh.

1. Pagjumësi, nervozizëm dhe dhimbje këmbësh

Nëse keni këto sinjale, trupi juaj ka nevojë për magnez dhe kalium. Për të rimbushur këto nevoja, hani domate, portokall, banane dhe spinaq.

2. Lëkura e thatë

Thatësira e lëkurës mund të nënkuptojë mungesë të vitaminës E. Prandaj, ju duhet të hani më shumë perime, vaj, arra dhe peshk.

3.Shije e ëmbël

Nëse papritmas ndjeni një dëshirë të fortë për të ngrënë diçka të ëmbël, atëherë mund të shkaktojë stres, depresion ose lodhje. Trupi juaj është duke kërkuar glukozë. Hani ëmbël, dhe për të shmangur marrjen e peshës, më mirë është të hani një çokollatë të errët ose mjaltë.

4. Dëshira për të ngrënë akull

Nëse e kuptoni se organizmi juaj dëshiron të hajë akull, atëherë mund të keni anemi – mangësi hekuri. Burimet më të mira të hekurit janë viçi, vezët dhe molusqet.

5.Këmbë greke

Nëse gishtin e dytë të këmbës e keni si në fotografinë e mëposhtme pra më të gjatë atëherë ju keni këmbë greke,ku ky gisht do ju shkaktojë shumë probleme pasiqë është shumë më i madh se gishtërinjtë e tjerë!

Do duhet të mbathni atlete ose këpucë një numër më të madh që tju shmangni këtyre problemeve.

'
'

Të Ndryshme

Ky është ritmi ideal i zemrës për moshën që keni!

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni …