[ ? ]
20/10/2018 1:04 am
Ballina / Lajme / 8 ushqimet që zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale!

8 ushqimet që zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale!

Kur duam të zbardhim dhëmbët shkojmë te dentisti, por jo të gjithë e dimë që zbardhja e tyre mund të vijë edhe në mënyrë natyrale. Janë disa ushqime që japin një efekt të tillë zbardhues, nëse konsumohen shpesh si për shembull:

1.Luleshtrydhet

Ato mund të jenë të kuqe, por ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve tuaj.

2.Frutat e thata

Përtypni këto ushqime dhe ato do të ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve tuaj.

3.Qepët

Ato nuk janë të mira për frymën por për sipërfaqen e dhëmbëve tuaj janë të shkëlqyera.

4.Mollët

5.Soda

Mos i lani dhëmbët me pastë shpeshherë, por zëvendësojeni atë me sodë buke.

6.Brokoli

 

7.Djathi

8.Portokallet

Ky frut përmban “citrus” i cili ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve.

 

'
'

Të Ndryshme

Aksident i rëndë trafiku në Tetovë,njëri nga shoferët me probleme psiqike– FOTO

Një aksident i rëndë trafiku sa po ka ndodhur në rrugën Ilindenska në Tetovë më …