[ ? ]
20/10/2018 12:13 am
Ballina / Gjurma.Com

Gjurma.Com

Gjërat që duhet të keni parasysh kur u jepni fëmijëve ilaçe!

Gjatë përdorimit të medikamenteve duhet të keni parasysh se: Duhet të pyesni gjithmonë mjekun në lidhje me medikamentet që duhet të mbani në shtëpi dhe mënyrën e përdorimit të tyre. Për shembull paracetamoli mund të merret edhe pa ngrënë ushqim ndërsa ibubrofeni jo. Ndiqni gjithmonë edhe udhëzimet e fletës shoqëruese …

Më shumë

Si u rezikohet jeta bebeve nese flejn ne kete menyre

-Sipas një studimi të publikuar në revistën mjekësore ‘Pediatric’s, shumica e nënave ende nuk janë duke i vendosur bebet në gjumë në shpinat e tyre – pozicion i cili është tejet i sigurt për bebet dhe i ulë rreziqet e vdekjes nga SIDS-i apo nga shkaktarët tjerë të vdekjes që …

Më shumë

Kafja e mëngjesit na përmirëson kujtesën!

Gjatë viteve të fundit, studime të ndryshme kanë treguar për përfitimet e shumta të kafes. Një studim i fundit ka zbuluar se kafja e mëngjesit ndihmon në përmirësimin e kujtesës, largon stresin dhe parandalon një nga sëmundjet më vdekjeprurëse, kancerin. Gjatë një studimi të fundit, të publikuar tek revista “Scientific …

Më shumë

Këto janë femrat që ‘çmenden’ për meshkujt shqiptarë!

Statistikat tregojnë se 2 nga 5 zviceranë kanë partnerë të huaj. Martesat mes personave me kombësi të ndryshme janë rezultat i ndryshimeve politike, ekonomike dhe sociale ku kanë ndikuar edhe rritja e dixhitalizimit. Me rritjen e globalizimit po rriten edhe martesat e njohura si “dykëmbëshe” edhe në Zvicër. Në vitet …

Më shumë

Kjo femër po trondit meshkujt, zbulojeni arsyen!(FOTO)

Ajo ka qenë e përqëndruar në pasionin e saj për joga muajt e fundit, duke ndarë poza të lëvizjeve mbreslënëse me ndjekësit e saj në mediat sociale. Të dielën pasditë, Casey Batchelor ka treguar rezultatet e stërvitjeve të saj intenzive, derisa është shfaqur me rroba banje ngjyrë të zezë. Ylli …

Më shumë

Sa i domosdoshëm është lëngu i qershisë për shëndetin!

Qershitë janë një burim i mirë i vitaminave, A, B1, B2, B3, B6, C dhe K, mineraleve kalium, kalcium, hekur, bakër, mangan, magnez, fosfor dhe zink. Përmbajnë fibra, celulozë, pektinë, proteina dhe karbohidrate. Ato rekomandohen për shkak të vetive shëruese që kanë: Të mbrojnë nga kanceri Qershitë janë të pasura …

Më shumë

8 ushqimet që zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale!

Kur duam të zbardhim dhëmbët shkojmë te dentisti, por jo të gjithë e dimë që zbardhja e tyre mund të vijë edhe në mënyrë natyrale. Janë disa ushqime që japin një efekt të tillë zbardhues, nëse konsumohen shpesh si për shembull: 1.Luleshtrydhet Ato mund të jenë të kuqe, por ndihmojnë …

Më shumë

Eni Koçi e “nxehtë” si asnjëherë më parë!

Këngëtarja Eni Koçi ka qenë shumë aktive në rejtet sociale këtë verë. Fillimisht ajo solli një projekt muzikor në bashkëpunim me Blake, këngën “Hold Up”, e cila u prit mirë nga publiku. Tash e një kohë po flitet për një lidhje të mundshme të saj me reperin Genc Prelvukaj, gjë …

Më shumë

Kush është bukuroshja që ju lë pa mend me format e saj?!

Bukuroshja që jua prezantojmë në fotografitë e mëposhtme quhet Katya Elise Henry dhe ka lindur në Minnesota të SHBA-ve. Ajo është një nga femrat më të ndjekura në Instagram, ku ka mbi dy milionë ndjekës. Katya ka një trup perfekt që e ka arritur falë ushtrimeve intensive në palestër. Në …

Më shumë

Lëkura e limonit eleminon dhimbjen e nyjeve përgjithmonë!

Dhimbja e nyjeve mund të bëhet shpesh e padurueshme dhe njerëzit zakonisht provojnë ilaçe të ndryshme për t’i ndihmuar ata ta heqin qafe. Por ekziston një ilaç natyral që do t’ju ndihmojë madje përbërësi është tashmë në kuzhinë tuaj! Bëhet fjalë për limonin! Ky frut është i pasur në vitamina …

Më shumë

Kontrolloni gjendjen tuaj shëndetësore në një minutë me këtë truk të thjeshtë!

<strong>Shumica prej nesh i injorojnë simptomat e sëmundjes sepse kontrollet te mjeku të harxhojnë kohe dhe para.</strong> <strong>Po nëse do t’iu thonim që ka një mënyrë shumë të thjeshtë që mund ta kapni sëmundjen në kohë?<img class=”size-medium wp-image-29395 aligncenter” src=”http://gjurma.com/wp-content/uploads/2017/08/1-5-300×225.jpg” alt=”” width=”300″ height=”225″ /></strong> Me siguri të gjithë kanë qenë …

Më shumë

Zoran Zaev ne xhami per kurban bajram

Kryetari i qeverise se republikes se Maqedonise Kryeministri Zoran Zaev ka habitur qytetaret me pranine e tij ne xhamine qendrore ne Shkup per faljen e namazit te bajramit. Gjithashtu ai pati edhe nje fjale rasti ku ju uroj bajramin te gjithe muslimaneve dhe ceku se maqedonia eshte vend i barabart …

Më shumë