[ ? ]
16/11/2018 2:00 pm
Ballina / Lajme / Rama citon Hoxhën Ali Korca: Adhteu është kutia, feja xhevahiri (Foto)

Rama citon Hoxhën Ali Korca: Adhteu është kutia, feja xhevahiri (Foto)

AMARCORD

Si neser 60-vjet me pare, me 31 dhjetor 1956, ne periudhen kur shume besimtare myslimane meditojne Mevludin, ditelindjen e Profetit Muhamed, nderronte jete mesuesi i madh, intelektuali dhe patrioti Hafiz Ali Korca.

Mesues ne shkollen e pare shqipe, autor i nje sere veprash teologjike dhe didaktike, mik dhe bashkepunetor i ngushte i At Gjergj Fishtes o.f.m., aq sa ne popull qarkullonte shprehja “Eshte pare a s’eshte pare nje prift e nje hoxhe te rrine bashke”, luftetar i paepur i ceshtjes kombetare, Hafiz Ali Korca perfaqeson rafinimin dhe rrenjosjen ne besim autentik te nje islami shqiptar te ndricuar.

Veshtrimi i paqte e i embel i kesaj figure mbreslenese, autor i nje vepre “Mevlud” me 1900, te kujton cka ne ritualin e Mevludit meditohet per Profetin: “Ai eshte meshire per te gjithe boterat” (Kuran 21:107).

Me nje citim te tijin, uroj qe ky personalitet frymezues te mos rreshte se udhehequri besimtaret shqiptare drejt rruges se perparimit

« Atdheu është kutia, feja xhevahiri,
Rron në kuti brenda e ruhet floriri,
Për të mbrojtur nderin na duhet kutija,
Po s’pate Atdheun, shkon feja, inxhija »

'
'

Të Ndryshme

Aksident i rëndë trafiku në Tetovë,njëri nga shoferët me probleme psiqike– FOTO

Një aksident i rëndë trafiku sa po ka ndodhur në rrugën Ilindenska në Tetovë më …