[ ? ]
20/10/2018 12:13 am
Ballina / Këshilla+ / Vendosi gjethe lakre në gjurin e saj në darkë dhe u çudit me rezultatin në mëngjes!

Vendosi gjethe lakre në gjurin e saj në darkë dhe u çudit me rezultatin në mëngjes!

Edhe pse lakra është e vështirë të tretet, siguron përfitime të shumta shëndetësore, ndoshta më shumë se çdo perime tjetër me gjethe.

Sipas shumë studimeve, lakra ka aftësinë për të ulur rrezikun e zhvillimit të shumë problemeve shëndetësore, nga diabeti në sëmundjet e zemrës.

Për parandalimin e sëmundjeve të zemrës, zbatoni udhëzimet e mëposhtme:

Pini një filxhan lëng lakre cdo dite

Merrni dy lugë lakër të gatuar çdo ditë

Në vend të marules, përdorni lakër në sallata

Për çështjet e stomakut dhe tretjes

Konsumoni lëngun e lakres për të luftuar diarrenën

Merrni shtesa te lakres per te kuruar ulcerat e stomakut
Konsumojeni te papërpunuar për të zvogëluar kapsllëkun
Perdoret per reduktimin e dhimbjeve
Ju mund të përdorni gjethe lakre për të reduktuar inflamacionin dhe për të lehtësuar dhimbjen.
Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Misurit, flavonoidi që gjendet në lakër, i quajtur apigenin, ka vetitë anti-inflamatore.
Ju mund të bëni një komprese me gjethe lakre:
Së pari, lani dhe thani gjethet e lakres
Aplikoni gjethet në zonën e prekur dhe sigurojini ato me nje fashë për t’i mbajtur ato në vend
Lereni te veproje gjatë natës

Ndryshoni kompresat cdo dite
Gjethet e lakrave mund të përdoren gjithashtu për thonj te lenduar.
Zbatoni udhëzimet e mëposhtme:
Merrni disa gjethe dhe mbajini ato në vend me një fashë
Aplikoni ato në zonën e prekura dhe lerini te punojnë brenda natës
Ndrysho gjethet çdo ditë

'
'

Të Ndryshme

Ky është ritmi ideal i zemrës për moshën që keni!

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni …