[ ? ]
20/10/2018 12:13 am

Zbulohet kura natyrale që përmirëson shikimin!

Okulistët rusë mesa duket kanë gjetur zgjidhjen se si të përmirësohet shikimi pa qenë nevoja të përdorësh syze ose lente. Dy kirurgët e syve në rusi, kanë gjetur recetën për të përmirësuar shikimin, të cilën ja rekomandojnë çdo pacienti që ta përdorë. Sipas tyre në këtë recetë përbërësit kryesorë janë: …

Më shumë

Studimi: Deodorantët me përmbajtje alumini shkaktojnë kancer?

Hulumtimet kanë treguar se ekspozimi afatgjatë ndaj aluminit shkakton formimin e qelizave të tumorit. Shkencëtarët nga Universiteti i Gjenevës thanë se kripërat e aluminit bllokojnë gjëndrat e djersës. Studimi i fundit i kryer në Zvicër tregoi se gratë që rregullisht përdorin deodorant që përmbajnë kripëra alumini paraqesin rrezikun e zhvillimit …

Më shumë

Ushqimet që luftojnë stresin!

Studimet kanë treguar se ushqyerja ndikon në gjendjen shpirtërore dhe në humorin tonë. Ja disa fakte interesante që tregojnë se si ndikon ushqyerja dhe ushqimi që konsumojmë në brendinë tonë. Stresi (në të dyja anët, në të mirë dhe në të keq) mund të ndikojë në shëndet dhe në zakonet …

Më shumë

Ja çfarë rrezikoni kur mbani shumë urinën!

Të gjithëve mund t’u ketë ndodhur që mos të kenë pasur mundësi të urinojnë. Është situatë shumë e pakëndshme, me këmbë që kryqëzohen dhe rrahin dysheme, si dhe bëjnë vallëzime të ndryshme. Por, çfarë i ndodhë trupit, nëse e mban urinën shumë. Personat që e mbajnë urinën gjatë mund të …

Më shumë

Një superushqim si trahanaja!

Harrojini drithrat e gatshme për fëmijët tuaj në mëngjes. Nuk do të kishte zgjedhje më të mirë për ata dhe vetë ju, se trahanaja me pak djath dhe vaj ulliri. Trahanaja është një prej ushqimeve të përdorura shumë gjatë viteve të komunizmit në Shqipëri. Duke qëne një pjatë me pak …

Më shumë

Lexoni gjuhën për të zbuluar shëndetin tuaj!

Gjuha, quhet ndryshe edhe “barometri” i shëndetit. Vëzhgimi i gjuhës së pacientit është një metodë rutinë për diagnostikim, jo vetëm në mjekësinë tradicionale kineze, por edhe për atë perëndimore. Sipas mjekësisë tradicionale kineze, organi i gjuhës lidhet ngushtë me zemrën; veshja e gjuhës tregon informacione të rëndësishme për shëndetin e …

Më shumë

“Nuk kam pasur kur Aventur “deklaron Klea

“Përgënjeshtrohet jeta e balerinës Klea …….” nuk kam pasur kurrë avantura në jet” Mbretëresha e Belly Dancit Klea, duket  që është shumë e revoltuar  ndaj një statusi  ne Facebook , pas kontaktit që ne patë me të me të ajo na tregon të vertetën reth jetë së saj. U Rrita …

Më shumë