Teknologji
31 gusht 2021
iPhone 13 me funksionin e telefonit satelitor – mund të bëni thirrje dhe të dërgoni mesazhe edhe kur nuk keni rrjet

Telefoni i ri inteligjent nga Apple thuhet se do të ketë një veçori krejtësisht të re, sipas informacioneve të rrjedhura.

Brenda pak javësh, Apple do të prezantojë gjeneratën e re të telefonave inteligjentë, iPhone 13, dhe deri më tani zërat për celularin e ri vështirë se kanë ‘rrëzuar’ dikë me të performancat e tyre.

Por ajo që analisti zakonisht i mirëinformuar Ming-Chi Kuo tani raportoi, megjithatë, tani po shkakton mjaft “trazira”.

Pra iPhone më i ri i Apple do të ofrojë teknologji që e lejon atë të lidhet me satelitët, duke lejuar përdoruesit të bëjnë thirrje dhe të dërgojnë mesazhe kur ata janë jashtë rrezes së rrjetit 4G ose 5G, sipas një raporti të ri analistësh.

Pra celulari duhet të ketë funksione të telefonit satelitor.

Informacioni vjen nga një njoftim i dërguar nga Kuo për investitorët.

Në përputhje me rrethanat, iPhone duhet të jetë në gjendje të lidhet me satelitët në orbitën e ulët të tokës (LEO).

Kjo do të thotë që thirrjet ose SMS mund të bëhen larg nga një rrjet 4G ose 5G.

Sipas analistit, telefoni do të ketë një çip të personalizuar të bazës Qualcomm X60 që mbështet komunikimet satelitore.

Prodhuesit e tjerë të telefonave inteligjentë duan të presin deri në vitin 2022 para se të integrohet çipi.

Për të realizuar këtë veçori, Qualcomm dyshohet se ka punuar me operatorin e rrjetit të komunikimeve satelitore Globestar.Të ndryshme
Më shumë
Beteja e partive shqiptare e fokusuar në zonën zgjedhore numër 6 3 korrik 2020
Fansat zbulojnë photoshop-in te Leonora Jakupi, e pyesin se pse e ka fshirë krahun... 21 korrik 2021
Kush është Mullah Baradar – fytyra më publike e talibanëve17 gusht 2021