Nga Vendi
31 gusht 2021
BE-ja heq Maqedoninë nga lista e vendeve të sigurta

Bashkimi Evropian, sot vendosi kufizime në udhëtime për qytetarët e Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut, për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus në këto vende.

Kjo do të thotë se hyrja në BE nuk do të lejohet, pos në rastet kur udhëtimet janë të domosdoshme ose kur qytetarët kanë leje vendbanimi në ndonjërin vend të bllokut.

Kufizime në udhëtim do të ketë edhe për qytetarët e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe Libanit.

BE-ja i ka hapur kufijtë për qytetarët e Ballkanit Perëndimor në qershor, përpara fillimit të sezonit veror dhe pas përmirësimit të situatës epidemiologjike. Por, varianti Delta i koronavirusit ka shkaktuar rritje të mprehtë numrit të të infektuarve në javët e fundit.

Për të qenë në listën e “vendeve të sigurta”, një vend duhet të regjistrojë maksimumi 75 raste të reja në 100,000 banorë, në dy javët e fundit./TV21Të ndryshme
Më shumë
Rritet numri i të infektuarve, mund të kthehen masat restriktive në Maqedoni29 korrik 2021
Nga Adelina e Leonora, te Tayna e Dafina – grindjet mes vajzave të estradës ndër vite22 korrik 2021
Arben Taravari: Fitorja fillon nga Tetova, tash është koha që Tetova të frymojë ndryshe25 qershor 2020